Skip to content
20. april 2026
Seneste:
  • Når jeg skar i min hånd, kunne jeg mærke mig selv
  • DragQueens skaber ny revy
  • Dansk Erhverv og Dansk Industri: Diversitet er en grundlæggende del af det at drive virksomhed
  • LGBT+ romancehit vender tilbage med dansker på rollelisten
  • Rainbow Dinner Kolding – et lokalt fællesskab over god mad
Out & About

  • HOME
  • OPINION
  • SAMFUND
  • KULTUR
  • ANMELDELSER
  • DANSK HOMO-HISTORIE
  • PODCAST
  • MAGASINER
  • GUIDE
Dansk HOMO-HistorieSAMFUND

LGBT+ Danmark får nyt logo

29. maj 2021 Frank Holm // han/hans // out&about
LGBT+ Danmark får nyt logo. Det sker for at følge med udviklingen, skriver foreningen.

 LGBT+ Danmark har de seneste år gennemgået en stor udvikling. En udvikling der nu afspejler sig i et nyt logo og en ny hjemmeside.

Med relanceringen håber LGBT+ Danmark at øge opmærksomheden omkring foreningens politiske arbejde. Spørgsmål om køn og seksualitet har i høj grad fået plads hos befolkningen og den offentlige debat. Det viser sig i stadigt voksende forventninger til LGBT+ Danmark, skriver foreningen i en pressemeddelelse.

Udover fokussen på foreningens politiske arbejde skal der også fokus på de sociale tilbud samt bevægelsens fælles grundlag til gavn for seksuelle og kønslige minoriteter.

“Vi lever i en tid, hvor det står klart, at frihed, lighed og demokrati ikke er naturlove. På tværs af Europa er vi vidne til reaktionære bevægelser, som advokerer for begrænsninger i LGBT+ personers muligheder, og i flere tilfælde har det nået indpas i de politiske systemer, som det er tilfældet med Polen og Ungarn. Vi må aldrig glemme vores historie og stole blindt på, at historien nok skal gå den rigtige vej. I de seneste år har vi desuden været vidne til, at LGBT+ bevægelsen har udviklet sig, og flere forskellige stemmer har endelig fået plads. Det er afgørende, at vi er mere opmærksomme på diversiteten af stemmer i vores målgruppe, men det øger samtidig at behovet for at minde hinanden om vores store fælles grundlag”, udtaler Sekretariatschef i LBGT+ Danmark, Susanne Branner Jespersen og tilføjer,

”Her har historien en vigtig betydning. LGBT+ Danmark er dertil en af verdens ældste LGBT+ organisationer og blev dannet i årene efter 2. verdenskrig – i 1948. Derfor betragter vi det også som en naturlighed, at historien får en prominent rolle i vores kommunikation.”

Et samlende logo

Diversiteten i foreningens målgruppe er i høj grad repræsenteret i det nye logo. Selve logoet er en kombination af plusser og krydser. Plusset er en henvisning til +’et i LGBT+ Danmark, som refererer til alle de kønslige og seksuelle identiteter, som ikke falder under hverken L, G, B eller T (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender), men som foreningen også kæmper på vegne af – herunder interkønnede, aseksuelle, queers og panseksuelle.

Krydset symboliserer intersektionalitet. Det betyder, at LGBT+ Danmark arbejder ud fra en forståelse om, at menneskers liv, vilkår, udfordringer og privilegier afhænger af en lang række parametre. Så udover køn og seksualitet spiller etnicitet, race, handicap og socialøkonomisk gruppe eksempelvis også en afgørende rolle for din adgang til samfundet, trivsel og inklusion.

Farvevalget referer tilbage til den lyserøde trekant, som blev introduceret af Nazityskland til at markere homoseksuelle og biseksuelle mænd samt transkvinder i koncentrationslejrene. Den lyserøde trekant har en alvorlig symbolik, som LGBT+ Danmark vurderer kun er blevet mere aktuel de seneste år.

Ny hjemmeside

Også foreningens hjemmeside får et løft. Det bliver nemmere at finde frem til de relevante sociale tilbud eller frivilliggrupper i lokalområderne. Også nyheder og viden om LGBT+ emner vil være mere tilgængelige på den nye hjemmeside.

Mere om LGBT+ Danmark finder du her.

Læs også: Stor viden om hiv – alligevel har mange usikker sex

 

  • Dansk Prince Charming leder efter kærligheden
  • Kultdigtsamling af Richard Siken nu på dansk
Del dette indlæg:

annonce

annonce

Like us

RAINBOW BUSINESS DENMARK

id="breaking-news-widget-prev_colormag_breaking_news_widget-3">
  • Her er alle vinderne fra årets Danish Rainbow Awards

    Her er alle vinderne fra årets Danish Rainbow Awards

    17. oktober 2024 Frank Holm // han/hans // out&about
id="breaking-news-widget-next_colormag_breaking_news_widget-3">

Mest Læste

  • Tinus kan miste sit hjem – beder følgere om hjælp
  • DragQueens skaber ny revy
  • Dansk Erhverv og Dansk Industri: Diversitet er en grundlæggende del af det at drive virksomhed

TEAM OUT & ABOUT:

SE VORT FASTE TEAM HER

INDLÆG

Medieinfo banner

Medieinfo magasin

Samlede Medieinfo

Mediakit in English


Out & About blad arkiv


Out & About - Copenhagen LGBT+ Guide

Out & About's historie

KONTAKT OS:

© 2026 Out & About. All rights reserved.
© 2026 gayMAGZ.dk/Dansk HOMO-Historie
© 2026 OAonline.dk
Powered by: bs-grafisk.dk



Relaterede indlæg

Årets laks til Søren Juliussen

17. august 2022 Frank Holm // han/hans // out&about

Flere regnbueforældre kan dele forældreorlov

20. august 2021 Thomas Kristensen // out&about