Velbesøgt bogreception på Restaurant 1733

Foto: Jerry R. Jonasson
Ved Anna Hechmann Knudsens første bogudgivelse bød forlægger Iben H. Philipsen velkommen og takkede de omkring 40 fremmødte gæster.
Der blev budt på drikkevarer og smørrebrød, inden Anna læste op fra sin nye bog. Folk lyttede spændt og gav en lang klapsalve samt lykønskninger til forfatteren for hendes nye bog, Jeg vil gerne have at angsten bor et sted i haven, et sted i æblekrattet måske.

Foto: Jerry R. Jonasson
Det er Anna Hechmann Knudsens første bogudgivelse, en slags roman om at leve med angst og depression – og muligvis ADHD.
Naturen spiller en stor rolle i Anna Hechmann Knudsens autofiktive debut, som også handler om den familiære kærlighed på tværs af generationer og fastholdelsen af livets små detaljer, når de store bliver for overvældende.
Som læser inviteres man hele vejen med ind under huden på jeget, og et kort øjeblik kan man dykke med ned i hverdagens forunderlige detaljer.
Bogen udkommer 4. april.
Se også: Bente Clod – Det lesbiske spor
Se også: 1733