SAMFUND

Serbien får lesbisk regeringschef

Ana Brnabic blev Serbiens første homoseksuelle minister i 2016.

Den serbiske politiker Ana Brnabic bliver Serbiens første kvindelige og åbent homoseksuelle premierminister.

Den uafhængige Ana Brnabic skabte allerede sidste år overskrifter, da hun blev udnævnt til minister i det stærkt konservative Balkanland Serbien.

Serbiens præsident Aleksandar Vucic udtaler at Brnabic er hans officielle kandidat til premierministerposten. Nu skal hendes regering så endelig godkendes af det serbiske parlament i løbet af den kommende uge.

Den 41-årige Brnabic har tidligere været udnævnt som ”årets businesswoman” i Serbien, og har uddannet sig i både Storbritannien og USA. Hun taler både engelsk og russisk flydende.

Flere menneskerettighedsorganisationer håber at udnævnelsen vil rette op på landets dårlige statistik når det kommer til LGBTQ rettigheder. Homoseksualitet blev først gjort legalt i 1994.