SAMFUND

Sander Sanchez skriver på et album

“Two Spirits” hedder Sander Sanchez senest udspil. Nu gælder det et kommende album.
Foto: Frank Holm

Efter en flot optræden ved årets danske Melodi Grand Prix i Frederikshavn, har Sander Sanchez nu fokus på et kommende album, som han for tiden er i fuld gang med at samle brikkerne til.

Sander Sanchez har for tiden travlt med at følge op på den øgede interesse for ham og hans musik efter hans fornemme optræden ved årets danske Grand Prix finale. I Frederikshavn var det nemlig Sanchez, der havde fået æren af at skyde finalen i gang med hans “Two Spirits”, som han selv har været med til at skrive.

Samler puslespillet til kommende album

På den røde løber i Frederikshavn fortæller Sander Sanchez til Out & About, at han allerede er i gang med at arbejde på et nyt og kommende album.

”Jeg er faktisk i gang med at lave en masse sange, da jeg går i skole på Danish Songwriter Academy. Og har lavet masser af sange ved siden af det også, så jeg har faktisk allerede masser af materiale til at få det lagt sammen  Så nu er der bare med at få samlet puslespilsbrikkerne. Så der er helt sikkert et album på vej”, lyder det fra Sander Sanchez.

Sander Sanchez drysser løbende singler ud, senest i sommers, hvor nummeret ’Star’ blev præsenteret. I 2024 udgav han  Ep´en “Up on Love”.

Du kan læse er større interview som vi dengang lavede med ham her.

Pride i sigte

Sander Sanchez er en stolt ambassadør for regnbuemiljøet og har blandt andet optrådt til Danish Rainbow Awards og flere Prides rundt om i landet. Derfor er det også naturligt at spørge om vi er så heldige at få ham at se til årets Copenhagen Pride:

”Altså nu har jeg spillet der de sidste fem år i træk. Så jeg vil ikke sige nej, jeg siger aldrig nej til en Pride, hvis de spørger, er jeg altid klar.”

Måske vi også kan forvente en duet med Søren Torpegaard Lund?

“Det kan man sagtens forestille sig, det er da noget jeg lige vil snakke med Sander om “, lyder det kækt fra Søren Torpegaard Lund der er på den røde løber samtidig.Hvilken genre de to eventuelt skulle kaste sig over har Torpegaard Lund allerede et godt bud på:

”Jeg tror det skulle være en Eurovision-banger, og så noget med nogle høje toner, for helt ærligt, har i hørt ham?”.

Det bliver spændende at se, om de er at finde i programmet, når årets Copenhagen Pride løber af stablen til august. Sikkert er det dog, at Sander Sanchez skal er smut til Bornholm og synge til Pride der.

Sander Sanchez og Søren Torpegaard Lund fælles på den røde løber ved Dansk Melodi Grand Prix 2026 i Frederikshavn. Fotograf: Frank Holm.

To minoriteter i fælles sang

Der er ingen tvivl om at LGBT+ miljøet har en særlig plads hos Sander Sanchez. Men han er også Native American. Men hvordan er det at være en del af to minioriteter?

”Min sang hedder ’Two Spirits’ og er lidt en sang der går ud til alle. En form for powersang til at kunne være den man er, og blande nogle forskellige aspekter sammen. Det at være Two Spirits i min kultur, er også det at være queer, eller winkte som vi siger på Lakota. Så på en eller anden måde har jeg båret den her queer-identitet ind i det her udtryk, som er et universelt udtryk til og for alle folk.”

Unikke værktøjer

Sander Sanchez bruger og udforsker sig selv i sin musik. Meget bevidst om sine rødder og sit ophav. To ting der giver ham styrke fortæller han afsluttende:

”I virkeligheden så betyder det faktisk mere end så meget andet gør. Det her med at have haft sådan en lidt mere unik anderledes baggrund, gør at jeg virkelig har lært at bruge det som nogle værktøjer i mit værktøjsbælte som jeg egentlig ikke rigtig havde troet jeg kunne leve det bedste liv med. Det at have dem har givet mig nogle kompetencer til at kunne være i den her verden på en helt anden og unik måde.”

Vi er helt sikker på at det kommende album også bliver noget ganske særligt. Men hvilke komponenter der er blevet sat sammen ved brug af værktøjerne må vi vente på i spænding.

Bryan Rice 20 års jubilæum: ’Louder’ end nogensinde før

Grand Prix galleri: The Last Supper med pressen

Bonushygge på badeværelset

I skal ikke snydes for en lille bonus. Årets Dansk Melodi Grand Prix blev afholdt på valentinsdag. Derfor fik alle artister også et ekstra lille spørgsmål om romantikken fra os af da de kiggede forbi presserummet på dagen. Sander fik svaret ret direkte og kækt. Det kan du høre herunder.

Find alle artisternes svar på Out & Abouts Instagram.