SAMFUND

I dag for 35 år siden: Homoseksualitet ikke længere en sygdom

I dag er det 35 år siden at WHO fjernede homoseksualitet af deres liste over psykiske sygdomme.

Verdenssundhedsorganisation WHO fjernede den 17. maj 1990 homoseksualitet fra listen over psykiske sygdomme. Et vigtigt skridt i anerkendelsen af homoseksualitet som en naturlig variation af menneskelig seksualitet.

I Danmark var vi dog noget mere progressive end WHO. Danmark fjernede allerede ni år tidligere homoseksualitet fra listen over psykiske sygdomme. Det skete den 3. januar 1981.

Det blev dengang anset som en stor symbolsk sejr for det homoseksuelle miljø, der længe havde kæmpet for accept på lige fod med heteroseksuelle. Historisk har synet på homoseksuelle ændret sig enormt gennem tiderne. Homoseksualitet blev i 1930 officielt betegnet som en psykisk sygdom. Før det havde det været kriminelt at have seksuel omgang med en person af samme køn. Det gik dog mest på mænd, der havde sex med mænd. Lesbiske forhold har aldrig været kriminaliseret i Danmark. Man anså ikke kvinder til at være i stand til at udleve den slags uhyrligheder.

Opslag i 1920´ernes leksikon viser da også, at man dengang mente, at man med den rette behandling kunne lede “patientens” tanker i en mere heteroseksuel retning. Vænne personen til at beherske fantasilivet og med god og lang tålmodighed kunne bortjage homoseksuelle forestillinger.

Den 17. maj er siden blevet markeret som den internationale dag mod homofobi, bifobi og transfobi. Mindedagen  kom for første gang rigtigt på kalenderen i 2004. Transfobi bliver tilføjet i 2009, mens bifobi først bliver tilføjet i 2015.

I 2017 gik Danmark igen solo, og som det første land i verden slettede vi per 1. januar 2017 transkønnethed fra listen over psykiske lidelser.