ANMELDELSER

Herlig juleskævert på Aarhus Teater

I årets julestykke på Aarhus Teater er julen blevet afskaffet. Fotograf: Emilia Therese.

Julen er blevet glemt på store scene på Aarhus Teater i stykket “Julen findes ikke”. Men bare rolig, jagten er sat ind. Med et plot, der får børnene væk fra skærmene og for en stund samler familien til en moderne julefortælling.

Årets store familieforestilling på Aarhus Teater er hverken en kendt fortælling eller titel. Til gengæld får vi et helt nyt stykke dramatik. En aktuel historie, med samfundskritiske elementer og kig på nogle de mest omtalte tematikker: Skærm vs. tilstedeværelse. Balancen mellem arbejde og fritid, samt nærvær.

Arbejd, arbejd

Som i et andet diktatur starter det hele med afspilning af den nationale hymne. Grå klædte bureaukrater ærbødig stående stift, alt imens, der synges for fulde kraft. Bestemmeministeren Helga Antonsen har indtaget scenen og afholder sin enetale. Arbejd, arbejd – er det klare budskab. En ottende dag i ugen indføres og kaldes fridag. Men man har ikke fri. Men arbejder man den dag, vil man kunne spare sammen til en fridag langt ude i fremtiden.

Vi møder herefter en klasse, hvis opmærksomhed kun er på deres skærme. Lærerne kæmper en forgæves kamp. Specielt deres billedkunstlærer Asbjørn.

For eleverne Hannah og Laust sker der pludselig det, at de er tvunget til at kigge op og endda ligefrem få øjenkontakt. Deres ladere er gået i stykker og mobilerne er løbet tør. Hvad nu?

Efter et mislykket forsøg på at lave dørfis med hendes nabo Karl-Heinz, ender de indenfor hos den kunstneriske demente eneboer og hans kreative indrettet lejlighed. Her finder de en kasse med julepynt. Men hvad er jul?

“Julen findes ikke” på Aarhus Teater. Fotograf: Emilia Therese.

Ældrebyrden vokser, og for at sikre velfærden har Bestemmeministeren afskaffet alle helligdage, deriblandt julen. Den er blevet glemt. Ingen kan huske, hvad den gik ud på. Børnene kaster sig som en en topersoners Nissebanden ud i at finde svaret. En liflen for øret – En kildren i næsen – En rislen ned ad ryggen. Men Helga og hendes bureaukrater er lige i hælene på dem.

Fantasifuld visualisering

Scenografien og kostumerne, der er skabt af Mie Riis er et levende, humørfyldt, skævt, og alligevel så præcist og rammende univers. Det er for eksempel en vidunderlig velfærdsdrage, vi præsenteres for. En nøgen Madam Skræl. Prustende og tromlende.

Hele kunstneren Karl- Heinz’s lejlighed, dens skulpturer og kæmpe tegninger på væggen, oser af fantasifuld underfundighed. Generelt er det visuelle på allerfornemmeste vis en fornøjelig forstærkende forlængelse af den løjerlige fortælling. Fyldt med givende detaljer.

I “Julen findes ikke” på Aarhus Teater præsenteres vi for den farlige velfærdsdrage. Fotograf: Emilia Therese.

Legene spil

Sophia Phillipson og Malte Conradsen giver en livlig energi i deres spil og holder den perfekte balance i det at spille børn, som ellers nemt kan fremstilles kunstigt og for karikeret.

Anders Baggesen er blevet begavet med et hav af skæve humoristiske vendinger og han leverer dem fremragende. Vi smiler og griner med ham.

Villads Bugge Bang, der spiller Asbjørn er artist og hans moves er en lækker bonus til forestillingen. De kunne sagtens have fået endnu mere plads.

Generelt er sam- og modspillet ensemblet imellem vidunderlig legende.

Det er en skarpt manuskript og iscenesættelse af Heinrich Topp Christensen. Et stærkt bud på en moderne julefortælling. Et familiestykke, der tør forholde sig til sin omverden og tør stikke til samfundet udenfor. Forfriskende.

Det er et skævt univers, der præsenteres på Aarhus Teater. Tilsat effektiv energisk musik af Jonas Munck Hansen til de underskønne tekster. Samt titelnummeret af Andreas Ferguen Odbjerg og Rune Borup. Vel suppleret af Sofie Akerø’s friske koreografi.

Mie Riis har et levende, fantasifuldt og skævt scenografisk univers. Fotograf: Emilia Therese.

Et beroligende budskab

Tænker man: Det er da ikke en julefortælling, det gider jeg ikke. Det er ikke noget jeg kender, så vi lader være. Så stop. For skønt der ikke er julebal i nisseland, så indeholder forestillingen alle de rette komponenter. Julen bliver reddet og stemningen indfinder sig. ’Julen findes ikke’ er en finurlig og lunefulde oplevelse, med julehjertet på rette sted. Med det beroligende budskab: Julen er det, du gør den til. Julen er en tanke. En stemning. Ikke bestemte former, forventninger eller krav. Den er det man gør den til. Det tror jeg, der er mange sammensatte regnbuefamilier, der kan finde beroligende trøst i.

“Julen findes ikke” Århus Teater 2025

 

Bag om forestillingen

Kreativt team:

Manuskript & iscenesættelse: Heinrich Topp Christensen.

Scenografi & kostumedesign: Mie Riis.

Titelnummer: Andreas Ferguen Odbjerg, Rune Borup.

Kompositioner & musikalsk ansvarlig: Jonas Munck Hansen.

Koreografi: Sofie Akerø.

Lysdesign: Andreas Buhl.

Lyddesign: Lars Gaarde.

Dramaturg: Hanne Lund Joensen.

Medvirkende:

Hannah: Clara Sophia Phillipson. Laust: Malte Conradsen. Karl-Heinz: Anders Baggesen. Helga Antonsen, Viktoria: Mette Døssing. Vigga, bureaukrat: Laura Kjær Jensen. Walter m.m.: Rasmus Elbo. Asbjørn, bureaukrat, voksen: Villads Bugge Bang. Piet, bureaukrat 1, julehjælper, ond plejer, voksen: Mads-Lucas Aagaard* . Mia-Margrethe, bureaukrat 2, julehjælper, gammel dame, voksen: Asta Brüel Kainz* . Ralf, Enda, julehjælper, Ridder velfærd, klassekammerat, voksen: Hampus Egelund Ahlberg* . Idun, Edna, julehjælper, bureaukrat, voksen: Mollie Næss-Schmidt**

*Studerende ved DDSKS, Skuespil, Aarhus.

**Studerende ved DDSKS, Skuespil, Københav.

Tegnefilmsteater med fuld farvepalet