DragQueens skaber ny revy

Ulf Pilgaard spillede H.M. Dronning Margrethe, Lisbeth Dahl Lars Løkke. At lege med køn og drag i revyparodier er en kendt og elsket tradition. Nu går to af Danmarks mest glamourøse dragqueens linen ud og skaber Danmarks første Drag-revy.
Sidste år kun dansk revy fejre 175 års jubilæum. Tænker du, at det er en genre, der er både støvet og hengemt, så tro om igen. For den lever i bedste velgående og udvikler sig konstant. Nu får Danmark nemlig sin første Drag-revy. Hos Out and About har vi fået lov til at breake nyheden om at to af Danmarks mest glamourøse DragQueens: DiDi Cancerella og Lathisya Adore præsenterer Danmarks første Drag-revy.
”DRAG REVYEN er en ny dansk revy, hvor vi tager alt det klassiske fra revygenren og mixer det med vores syn på verdenen fra et queer-perspektiv og nogle kæmpe dragbriller. Vi er et cast af dragperformere med hver vores stil, skuespiller og sangerbaggrund. Sammen skaber vi en forestilling, der både hylder revyen, og giver et helt nyt take på, hvad vi tror revy og drag kan, når man blander det sammen”, fortæller DiDi Cancerella.
”Vi er en revy hvor vi kigger på revygenren igennem dragøjne. Castet består af DiDi Cancerella, Lathisya Adore, Jezzebelle May Daniel’s, Denise Delight og Danica Dimefox og får premiere på Richter i Gladsaxe. 7. November 2026”, supplerer DiDi Cancerella.
Går hånd i hånd
De to Queens har begge længe haft en forkærlighed for teater og revy. Og næsten lige så længe har de snakket om, at det kunne være sjovt at kaste sig ud i revygenren.
”Drag er jo stort og lidt for meget og revy er stort og lidt for meget. Så de to ting kommer til at gå godt hånd i hånd. Og så er det vigtigt, at vi også viser, at drag er mere end bare lipsync og banko. Det er vigtigt, at vi udfordrer os selv og vores talent for det vi kan”, lyder det fra Lathisya.
”Revy er jo også karakterarbejde, timing og samfundssatire. Så det giver virkelig god mening at smelte de to ting sammen. Jeg tror faktisk, at drag kan give revyen noget nyt liv, fordi vi tør gå længere, være grimmere, spydig og mere ærlige. Jeg tror ikke vi lægger så mange fingre imellem i vores meninger om forskellige politikere, influencere, og, hvordan vi ser forskelige eksistenser i lille Danmark”, tilføjer Didi.
Ideer med et queerperspektiv
Hvordan er det at skulle træde ind i en verden fyldt med en så stor historie og traditioner?
Didi: ”Det er en kæmpe blanding af respekt og ærefrygt! Det er jo dansk historie vi går ind og piller lidt ved her, og jeg glæder mig så meget til at lave vores sketches, sange og alle vores ideer fra et queerperspektiv og samtidig være komplet unapologetic omkring det. Og vi har da også en masse revyskuespillere og karaktere som vi ser kæmpe meget op til, og inkludere i revyen, på en queer måde, med lidt mere glimmer og en kæmpe portion ærlighed.”
Lathisya: ” Jeg glæder mig til at kunne få lov til at træde ind i den verden og jeg håber da at vi bliver taget godt i mod, og ja det er nogle store sko at skulle fylde! Men så er det godt vi har store fødder.”
Vores eksistens bliver gjort til en offentlig debat
Hvordan holder I jer opdateret, for revy er jo også kunsten at være samfundskritisk og aktuel?
Lathisya: ”Jamen da vores eget liv jo desværre er politiske på grund af LGBTIA+ rettigheder, og vi hele tiden bliver omtalt af politikere så følger man da en del med i nyhederne. Nu har vi haft valg i år, og der har jeg da personligt fulgt ekstra godt med på, hvordan resultaterne blev.”
DiDi: ”Vi følger rigtig meget med, især nu med alt, hvad der foregår. Det er jo helt vildt så meget materiale, der bliver lagt for vores fødder i disse tider. Revy lever af aktualitet, så vi holder øje med alt fra politik til popkultur. Det handler om at kunne spejle tiden, men også at kunne grine af den. Vores eksistens bliver jo desværre tit gjort til en offentlig debat, så det er også svært at misse informationer om hvad der sker i verdenen.’
Elsker alt der er dumt
Humor er meget forskelligt, hvordan vil I betegne jeres?
Didi: ”Jeg kan godt lide at skubbe til grænser, men uden at miste varmen. Det må gerne være lidt for meget, lidt for ærligt, lige over grænsen og lidt for hurtigt. Jeg elsker alt der er dumt. Nok også derfor jeg er så vild med Lathisya.”
Lathisya: ”Jeg tror vores humor er meget ens og alligevel langt fra hindanen. Vi har ting, vi begge synes er mega morsomme, men vi kan også se det fra den modsatte side og forholde os kritisk til, hvad der faktisk ikke er sjovt.”

Som at åbne for en vandhane
Hvad er det sjoveste ved jeres modpart/ hinanden?
Lathisya: ” Det sjoveste ved Didi er alt ved hende, jeg finder Didi til at være en stor kilde til humor. Altså selv når hun er sur og pissed, og sender mig lydbeskeder for derefter at ringe mig op med det samme for at brokke sig, så griner jeg over hvor kaotisk skøn hun er. Hendes måde generelt at være på giver mig bare et smil på læben og jeg elsker at bruge tid sammen med hende i hendes selskab.”
DiDi: ”Når Lathisya og jeg brainer på sketches og jokes, er det som at åbne for en vandhane, der ikke kan lukkes igen. Vi springer fra idé til idé, punchline til punchline, og det er næsten umuligt at holde fast i én tanke, men det er også dér, magien opstår.
Det, vi har tilfælles i alt det humoristiske kaos, er en enorm lyst til at give noget videre. Et grin, et spejl, en følelse af genkendelse, men også en frihed til bare at give slip og være i det. Vi skaber et rum, hvor publikum ikke skal tænke for meget, men bare mærke og være med.
Og midt i det hele er der en ret smuk balance: hvor jeg måske kaster alt op i luften, er Lathisya den, der griber det og giver det form. Sammen med resten af castet bygger vi en energi, hvor alt kan ske, og hvor revyen bliver et fælles øjeblik mellem os og publikum.”
Hvordan det hele ender må vi vente helt til november med at opleve. Men nu er nyheden ude, Danmark har fået en ny Drag-revy.
