ANMELDELSER

Ballet de Luxe – en samling af store værker

Oplev en aften med Bournonville, Petipa og Lander.            Foto: Det Kgl. Teater

 

En rejse rundt i ballethistorien med værker af store kendte koreografer. Hovedværket var tydeligt Etudes fra 1948 med koreografi af Harald Lander i musik af Knudåge Riisager. Den helt klassiske. Vi ser lidt på sæsonens tilbud og et par klassiske genbesøg.

 

En bevægende aften med tre store koreografer Bournonville, Petipa og Lander.

Første akt indeholder uddrag fra tre værker skabt af dansk ballets grundlægger, Auguste Bournonville: Pas de trois’en fra Vaudevilleballetten Livjægerne på Amager, den berømte pas de deux – nu som pas de quatre – fra Blomsterfesten i Genzano og et divertissement fra Sylfiden.

Desuden bliver det til det flotte glansnummer Venetiansk karneval fra Marius Petipas ballet Satanella  og Blå fugl fra Christopher Wheeldons Tornerose, der også kan opleves i denne sæson.

Aftenens højdepunkt er Harald Landers mesterværk Etudes, der er en kærlighedserklæring til dansen i dens reneste form, som vi finder den ved barren i dansesalen. Den er bygget op over den klassiske ballets træningstime og begynder med de fem positioner for at ende i en flyvende finale. Etudes er en tidløs opvisning i den skønhed, som balletten kan indføre os i og henføre os til.

Der var et par ekstra dygtige unge dansere. Canadiske Nicolaas Janssen brillerede i Blomsterfesten

I Etudes ser vi solistherrerne Jón Axel Fransson og Ryan Tomash, som er sikre og storslåede i trinnet. Ballerinaen var Emma Riis-Kofoed.

Ånd, dans og musik forbindes i en højere enhed, som Harald Lander selv udtrykker det. Det er ballettens mål. Og det lykkedes i Etudes. Og selv i paradis er der et par usikkerheder, som ret tydeligt kom igennem fra orkestergraven og dirigentpodiet. Ballet skal dirigeres anderledes end blot musik. Djævelen ligger i detaljen og forbindelsen mellem orkestergrav og scenegulv.

En aften med Ballet du Luxe er en nærmest nødvendig flugt eller udflugt til et andet verdensbillede, både af en svunden tid, men også til en sorgløs let verden i en dansende skønhed. Jeg anbefaler varmt en tur til balletten med Ballet de Luxe.

Ballet de Luxe

Divertissement fra Sylfiden 2. akt
Koreografi August Bournonville / Musik H.S. Løvenskiold

Blå fugl pas de deux fra Tornerose
Koreografi Christopher Wheeldon, efter Marius Petipa / Musik Pjotr Tjajkovskij

Livjægerne på Amager – pas de trois
Koreografi August Bournonville / Musik Vilhelm C. Holm

Blomsterfesten i Genzano – pas de deux
Koreografi August Bournonville / Musik Holger Simon Paulli

Pas de deux fra Karneval i Venedig
Koreografi Marius Petipa / Musik Césare Pugni

Etudes
Koreografi Harald Lander / Musik Knudåge Riisager

Dirigent Damien Iorio / Det kongelige kapel / Det kongelige teaters balletcorps 

Sidste forestilling 5. juni 2025

 Billetter og spilletider finder du her.