TikTok sangstjerne fylder Glassalen i Tivoli

Foto: Timofey Kabanov
Tivoli havde fint besøg af 27-årige Stella Cole, der under covid blev berømt ved at dele sine sange fra hjemmestudiet på sociale medier. I Tivoli blev hun dog udfordret af et stort og veltrænet orkester.
Som 21-årig begyndte Stella Cole under Covid-nedlukningen at publicere sine sange på TikTok, Instagram og YouTube. Første hit var Over The Rainbow, og så følger amerikanske sangskatte som Moonlight Serenade, The Boy Next Door og As Time Goes By
Og det lyder næsten for nemt, for i dag er hun 27 år og har millioner af følgere online samt fans, der rejser verden rundt efter hendes koncertprogram. Repertoiret er amerikanske evergreens, som hun fortolker i en relativ klassisk stil.
Forelsket i København
Stella Cole fremstår stærkt charmerende, meget smuk og som en formildende repræsentant for et USA, der i øjeblikket ellers skaber mere splid end samling. Fuld af rosende ord om København, vores cykelstier og byens status som en af verdens bedste byer at bo i.
Til lejligheden sang Stella Cole en oversat version af Forelsket i København, og den vakte stor jubel blandt publikum. Man må konstatere, at Bent Fabricius-Bjerre så absolut var lige så god en komponist som Cole Porter og Irving Berlin.
Overdøves af orkester
Stella Cole er normalt akkompagneret af 3-4 musikere, men til denne koncert var hun bakket op af kapelmester Mikkel Rønnow og hans seksten mand/kvinde store big band orkester.
Læg dertil Glassalens plads til tusind forventningsfulde gæster. Og med Tivolis magi formåede rummet alligevel at virke både intimt og jazzklub-agtigt.
Men generelt havde orkestret lydmæssigt the upper hand. Selv om Glassalen fik nyt lydsystem for nogle år siden havde Stella Cole lidt svært ved at hamle om med orkestret.
Hendes stemme er ellers krystalklar, og indimellem kan stemmen næsten virke lidt fersk. Når man fortolker amerikanske evergreens, må der godt være lidt mere variation i stemmen. Stella Cole’s fortolkninger er generelt lige efter bogen og uden jazzede variationer. Hun klarer fint de dybere toner, mens der mangler noget i den højere ende, og generelt måtte der gerne være mere dynamik.
Til gengæld giver orkestret, under Mikkel Rønnows kyndige ledelse, nogle soli, som løfter jazzklub-stemningen op til Glassalens lysekrone.
Spændende at følge Stella
På scenen lufter Stella flere gange sin drøm om en karriere som Musical-sangerinde på Broadway. I mellemtiden synger hun evergreens, og mon ikke hun snart får lov til at stå på en stor scene på Manhattan? Det vil nok være mere down her alley.
Efter koncerten var der en lang kø af fans, som ville have signerede vinyler og merchandise.
Stella Cole er lige nu på en travl turné i Europa, og forventer snart at være tilbage i København igen.
Koncertinfo:
Søndag 19. april 2026 kl. 19.30 2025 i Tivolis Glassal
Kapelmester Mikkel Rønnow og hans 16-mands musicalorkester
Links til Stella Cole:
