SAMFUND

Russisk queervenligt band erklæret som ekstremistisk organisation

Fremover er det forbudt at omtale det queervenlige punkband Pussy Riot i rosende vendinger.
Foto: Pussy Riot.love

Det russiske feministiske og queervenlige punkband Pussy Riot er kommet på den russiske liste over terrorister og ekstremister. Det betyder at enhver der udtaler sig om bandet eller liker opslag på nettet risikerer fængselsstraf.

En domstol i den russiske hovedstad har fulgt anklagemyndighedens krav om at erklære det feministiske og queervenlige punkband Pussy Riot som ekstremistisk organisation. Dermed forbydes alle bandets aktiviteter på russisk territorium. Det er desuden forbudt at udtale sig om bandet eller like opslag på de sociale medier.

Siden Rusland i 2022 angreb Ukraine har regeringen i Kreml intensiveret den hårdhændede indsats mod kritikere af styret.

”Dommen er endnu en handling til at bringe dem til tavshed, der udtaler sig uden for rammerne af, hvad Kreml mener, der er tilladt”, udtaler bandets advokat Leonid Solovyov til den uafhængige russiske nyhedsportal Sotavision.

Bekymret for deres russiske fans

Pussy Riot havde forventet, at de ville blive stemplet som “ekstremister”.

“Loven har til formål at slette Pussy Riot fra de russiske borgeres hukommelse,” skrev bandet på de sociale medier allerede i sidste uge. Her udtrykte gruppen også bekymring for deres russiske fans, der ikke selv kan vælge om de vil forlade landet eller ej.

Pussy Riot blev for alvor kendt for en protest aktion i Moskvas Kristus Frelser -Katedral i 2012. Her udførte bandet en ”punkbøn”, hvor de meget åbent kritiserede Vladimir Putin. Bandet har flere gange protesteret mod undertrykkelse af seksuelle og kønsminoriteter i Rusland. Flere bandmedlemmer er desuden blevet idømt længere fængselsstraffe.

Derfor lever bandlemmerne i dag i eksil.