Krigens traumatiske efterspil med fremtidens teaterstemmer

Seks spritnye skuespiltalenter fra Den Danske Scenekunstskole i Aarhus kan lige nu opleves i en intens udgave af den klassiske fortælling om krigshelten Odysseus. Det sker i en nutidige tysk gendigtning, som kræver fuld koncentration af sit publikum.
Det er den tid på året, hvor fremtidens teaterstemmer bliver præsenteret ved afgangselever fra De Danske Scenekunstskoler og deres afgangsforestillinger. Altid en fornøjelse at opleve, og altid grund nok i sig selv til at komme afsted.
Den store epos, Homers Odysseen, har fået en gevaldig gendigtning og præsenteres lige nu på Stiklingen på Aarhus Teater af teaters fremtid. Det er fortællingen om helten Odysseus’ ti års lange rejse ind i sig selv og hjem til sin længselfulde og fortvivlet hustru Penelope. En hjemrejse efter at have været i ti års krig mod Troja.
Krigens traumatiske efterspil
På Aarhus Teater har man ladet eleverne vise deres værd i tyske Roland Schimmelpfennigs gendigtning af Odysséen, med Nicolei Faber ved styrepinden. Teksten er oversat af Madame Nielsen. Moderne og rå. Vi får fortællingen om konstant at være i en form for ingenmandsland. En konstant tilstedeværelse af krig, savn, frygt, uvished og længsel. Krigens traumatiske efterspil. Odysseus er langt mere end den uovervindelig sejrsherre, han er en PTSD ramt mand, der er gået i stykker. Penelope sidder ikke blot og venter tålmodigt ved væven. Hun roder rundt i at skulle have sit eget liv, sine egne lyster, oveni den kæmpe frustration, samt længsel over den mand, der aldrig helt vender hjem. De største kampe bliver ikke altid kæmpet på slagmarken, men inde i os selv.
Her er ingen vindere, kun knuste helte.
Der, hvor forestillingen giver det største eftertryk er i samspillet mellem den tabte fortid og den uvisse fremtid. Eftertænksomt og aktuelt på mange måder.
Fælles virke og præsentation
De seks skuespillere komplimentere hinanden stærkt. Ud og ind af roller med eksistentiel tyngde. Styrken ligger i deres fælles virke og præsentation. De får alle lov til at folde sig overbevisende ud, men samhørdigt og lige.
Det er en rå opførelse, som kræver fuld koncentration af sit publikum. For det er ordrigt og intens, hvor tingene ligger i detaljerne. Ofte sproglige. Man bliver ikke taget ved hånden og ført blidt igennem. Der er ikke klare jeg karakter. De bliver ofte talt om udefra som han/ hun/ dem i replikkerne. Det gør det mere tidsløst og kønsløst. En stil som Roland Schimmelpfennig er kendt for at dyrke, og man skal indstille sig på at gå med. Det er ikke for alle, og der er helt sikkert folk, der vil mangle den direkte handling. Her er det mere fragmenteret. Karakterne vil for nogen virke udvandet. For nerverne i spillet er mere gængs. Det er mere fortællingen om dem, end dem. Men det gør ikke karakteren mindre interessante. Og vi rammes alligevel, skønt det ikke er så let og ligetil.
Atmosfære af desorientering
Nikolaj Faber griber stilen og får det maximale ud af den, ikke mindst i forhold til at vise sit hold. Vise deres værd, give dem plads i de stramme rammer. Holdet tager som nævnt det til sig og leverer kraftfuldt. Man mærker de har noget på spil.
Instruktøren udnytter også ganske raffineret den sparsomme scenografi.
Jonas Fly har scenografisk skabt en minimalistiske scenografi, hvor tråde og lys skaber en atmosfære af desorientering, der spejler Odysseus’ og de øvriges vildfarelse.
Det er et bagtæppe af tråde i flere lag der danner en halvcirkel. En sort flytbar kasse er det eneste der bryder rummet. Det lever ikke mindst grundet Thora Eriksen og Michael Buchardt Steffensens lysdesign, der er med til at skabe lag og dybde. Herunder en effektiv brug af LED-lysrør.
Man skal tage afsted for nysgerrigt at få lov til at opleve de seks nye talenter. Og for at opleve en velspillet aktuel og nutid fortælling om krigens væsen, basseret på en æld gammel klassiker. Fire stjerner herfra.


Bag om forestillingen
Tekst: Roland Schimmelphennig. Oversættelse: Madame Nielsen. Iscenesættelse: Nicolei Faber. Scenografi: Jonas Fly. Lysdesign: Thora Eriksen. Lyddesign: Michael Buchardt Steffensen. Dramaturg: Lise Sofie Houe.
Medvirkende: Asta Brüel Kainz, Hampus Egelund Ahlberg, Sebastian Munck Rasmussen, Jamina Chelina Green, Mads-Lucas Aagard og Ann Celina Fønsskov.
Odysséen spiller på Aarhus Teater frem til 16. maj 2026.
