Kig Forbi – LGBT Komiteen

LGBT komiteen blev stiftet den 15. maj 2019, med det formål at arbejder for bedre lovgivning og rettigheder for LGBT-personer.
”Kig Forbi”-vært Allan Føns er taget ind til Christiansborg for at møde Søren Laursen, der er en af medstifterne for at høre mere om LGBT komiteen, som er en partipolitisk uafhængig forening der er baseret på frivillig arbejdskraft.
Søren Laursen har også været aktiv i LGBT Danmark siden begyndelsen af halvfemserne og har været forperson for foreningen i 1994-98 og 2014-17 og retspolitisk talsperson for foreningen 2001-19.
Fra 2017-2019 var han formand for Rådet for Menneskerettigheder og har arbejde indgående med lovgivning og forvaltning, ikke mindst på regnbuefamilieområdet.