KULTUR

Her er årets DMGP-deltagere

Deltagerne i det danske Melodi Grand Prix 2026.
Foto: Thomas Kristensen

Flere LGBT+ sangere er med til at male byen regnbuefarvet, når Frederikshavn 14. februar er værtsby for det danske Melodi Grand Prix.

Cava, kager og en lille konfettikanon satte ekstra gang i DR Byen torsdag eftermiddag, da DR 22. januar præsenterede de otte sange i årets Melodi Grand Prix.

Den lille konfettikanon havde Sander Sanchez sneget med ind, da han gjorde sin entré på den røde løber – som her ved denne præsentation ikke var rød, men blå.

Eurovision-kommentator Ole Tøpholm præsenterede de otte sange, som kæmper om at vinde det danske Melodi Grand Prix og dermed repræsentere Danmark ved Eurovision Song Contest til maj i Wien.

Plads til genkendelige ansigter

Efter præsentationen fik Out & About en snak med den Grand Prix-begejstrede Ole Tøpholm:

– Hvad glæder du dig mest til i årets Melodi Grand Prix?

”Tidligere har der været en tendens til, at vi skulle have et helt nyt hold af deltagere på Melodi Grand Prix-scenen. I år glæder jeg mig over, at der også er plads til genkendelige ansigter. Her er både en tidligere vinder og en tidligere to’er. Vi har også en med, der ikke kom videre til finalen. Den der genkendelighed, den kan jeg godt lide står stærkere i år,” siger Ole Tøpholm.

”Vi har et godt udgangspunkt i år, med de her sange. Det er ikke lige meget, hvem vi sender af sted: Det kan både blive en flot placering fra dansk side; det kan også blive en knap så god placering,” siger Eurovision-kommentatoren – der ikke vil afsløre, hvilken sang han selv spår de bedste chancer ved Eurovision Song Contest.

Ole Tøpholm præsenterede også årets Grand Prix-værter, Sara Bro og Alex Høgh Andersen .
 

Eurovision-vinder blandt sangskriverne

Apropos genkendelighed: Blandt årets mange sangskrivere er Lise Cabble, som var med til at skrive Danmarks seneste Eurovision-vinder, Only Teardrops, i 2013.

I år er Lise Cabble med til at skrive sangen Two Spirits, som Sander Sanchez fremfører.

– Hvorfor har du i år valgt at være med til at skrive til Sander Sanchez, der jo også er en del af regnbuefamilien?

”Ja, det trak da også lidt. Men det er jo også sådan, at jeg ofte sender en sang ind til Melodi Grand Prix. Jeg har næsten altid et eller andet i gære, men det er jo ikke sikkert, at det bliver valgt med,” siger Lise Cabble til Out & About.

Bag Lise Cabbles beskedne udmelding ligger dog hele fire sejre i det danske Melodi Grand Prix: Fra Mols Til Skagen (1995), New Tomorrow (2011), Only Teardrops (2013) og Love is Forever (2019).

Eurovisionvinder Lise Cabble har været med til at skrive sangen, som Sander Sanchez håber at vinde med.
Foto: Thomas Kristensen

Sander, Søren og Sissal

Otte sange er med i årets danske Melodi Grand Prix. Heraf to med LGBT+’ere i front: Sander Sandez med sangen ”Two Spirits” og Søren Torpegård Lund med sangen ”Før vi går hjem”.

Med i kampen er også sidste års vinder, færøske Sissal, der i år går på Melodi Grand Prix-scenen med sangen ”Infinity”.

Derudover kan du opleve Emil Otto, Ericka Jane, Lasse Skriver, Late Runner og Myrkur, hvis du tager til Frederikshavn eller stiller ind på DR1 den 14. februar til dansk Melodi Grand Prix.

Sander Sanchez havde sneget en lille konfettikanon med til præsentationen.
Foto: Thomas Kristensen

 

Søren Torpegaard Lund synger på dansk.
Foto: Thomas Kristensen

 

Klik her for at læse mere om de otte deltager og deres sange.

 

Se også: Eurovision 2026: Slut med at pynte på virkeligheden – Buuh-råb får atter lov at runge