SAMFUND

Facebook lukker pludselig populær LGBT+ gruppe

Den populære LGBT Plus 30 side på Facebook er blevet lukket af Meta, som ejer Facebook. En ny side er allerede oprettet.
Foto: LGBT Plus 30

Et af Danmarks mest populære LGBT+ fællesskaber på Facebook er med ét forsvundet fra jordens overflade. Meta har lukket gruppen LGBT Plus 30 uden forudgående varsel.

Det tog kun få minutter at fjerne otte års dansk minoritetshistorie. Fællesskabet LGBT Plus 30 havde i årevis haft en såkaldt “grøn status” på Facebook uden skyggen af problemer. Men pludselig slog tech-giganten Metas automatiserede moderationssystemer nådesløst ned. Resultatet er tabet af et enormt, digitalt arkiv over det danske LGBT+ community.

“Det er virkelig ærgerligt, det der er sket. Det er et enormt arkiv af otte års LGBT+ historie og community, der på få minutter er blevet revet væk,” fortæller Mathias Kronow, der var med til at søsætte den populære side.

Kan kun gisne om årsagen

Årsagen til den pludselige lukning skal formentlig findes i fortiden. Mathias Kronow formoder, at det er et specifikt opslag fra 2023, der pludselig er faldet Facebook for brystet. Opslaget omhandlede en privat chat, hvor medlemmer kunne tale åbent om sex.

“Om det er den enlige grund, at et opslag fra 2023 pludselig skulle være nok til at lukke en af de mest betydende LGBT+ grupper i Danmark, eller der er andre grunde, kan man jo kun gisne om,” siger Mathias Kronow.

Sociale medier som Facebook opdaterer løbende deres scanningsværktøjer. Det betyder, at gammelt indhold, som tidligere var fuldt ud lovligt, pludselig kan udløse automatiske sanktioner, fordi robotterne mangler menneskelig og kulturel kontekst til at forstå samtalen.

Må starte op på ny

For mange LGBT+ personer kan et fællesskab som dette være ekstra vigtigt og altafgørende. Et trygt og lukket forum, hvor man kan opbygge relationer med andre LGBT+ personer og på den måde bekæmpe ensomhed.  LGBT Plus 30 er et sted hvor arrangementer, nyheder, gode erfaringer og råd deles. En vigtig platform for mange, men også en indgang til LGBT+ miljøet, hvor man kunne møde andre ved de mange arrangementer arrangeret af gruppens medlemmer. I flere år har gruppen også gået samlet med i Copenhagen Pride. Et tilbud som også i år arrangeres af gruppen.

Sidste nyt. Nu er det så at få spredt ordet og få alle medlemmerne med over i den nye gruppe, som Mathias Kronow allerede har oprettet på Facebook. Du kan tilgå den nye LGBT Plus 30 gruppe her.