ANMELDELSER

Cirkusrevyen ´26 er gennemsyret af originalitet

Lars Mikkelsen giver den som svinebonde i nummeret svineavlerens ærlige sang.
Foto: Miklos Szabo / Cirkusrevyen

Miljø, svin, drikkevand, Trump, og DSB, står for tur i Cirkusrevyen, hvor debutanterne Lars Mikkelsen og Johanne Louise Schmidt viser revytalent.

Når man gæster Cirkusrevyen på Bakken, er det altid i forventning om top professionel leveret underholdning. Således også i år, hvor opsætningen samtidig byder på ikke bare én, men hele to revydebutanter: Johanne Louise Schmidt og Lars Mikkelsen.

Og bliver forventningerne så indfriet? Ja bestemt, for Cirkusrevyen ´26 er gennemsyret af originalitet, og debutanterne viser, at de til fulde også formår revygenren!

Begge er de kendte for at være top professionelle skuespillere. Lars Mikkelsen tillige for at være en rigtig god historiefortæller. Sidstnævnte får han vist i det ret originale åbningsnummer Endelig tilbage. Her beretter han morsomt om de øvrige skuespillere på scenen, lidt på samme måde som i tv-serien Historien om Danmark.

Lidt at tænke over

I Cirkusrevyen ´26 har debutanterne fået flere gode tekster, og i samspil med de øvrige langt mere erfarne revyskuespillere, leverer de en underholdende og original revy.

Underholdende, fordi der er mange gode tekster, der giver svirp til politikere, meningsdannere, virksomheder, og ikke mindst til os som publikum. Original fordi numrene er så forskellige i opbygning.

Naturligvis skal vi som publikum også have lidt at tænke over, når vi går hjem fra revyen, og dagen derpå. Det får vi ikke mindst i nummeret Kære Grønland med stærk tekst af Niels Olsen, men også i nummeret Korsbæk med tekst af Jacob Morild. Og mon så ikke også danske landmænd, DSB, og visse politikere, får noget at tænke over?

I nummeret Kære Grønland handler det om den store interesse vi etniske danskere pludselig viser for Grønland, mens det i nummeret Korsbæk blandt andet handler om de mange konspirationsteorier. Blandt andet om at noget særligt drikkevand kan føre til homoseksualitet. Nummeret fremføres underholdende morsomt af Bodil Jørgensen.

Med på scenen i Bakketeltet har Lars Mikkelsen og Johanne Louise Smidt tre erfarne revyskuespillere: Niels Olsen, der medvirker for 13. gang, samt Bodil Jørgensen og Mads Knarreborg for 3. gang.

Original revy

Cirkusrevyen rummer i alt 28 numre, nogle ultra korte, blandt andet de tre morsomme Servicemeddelelser, alle munter kort satire om situationen hos DSB, og så et langt nummer Hvor katten er svigerfar.

Sidstnævnte er et virkelig originalt nummer forfattet af Mats Eklund og Jonas Jonsson. Her viser Mads Knarreborg igen, igen, igen, en stærk timing, men også en enestående evne til at fremføre ord. Hvordan bærer han sig ad?, tænker man. Imponerende tænker man også!

Evnen til at fremføre ord gør han også brug af i de meget muntre Naturvin med tekst af Rasmus Botoft,, men også i nummeret Hvor katten er svigerfar.

Sidstnævnte har tekst af Mats Eklund og Jonas Jonsson, og er nok et af aftenens morsomste. Ikke mindst fordi de medvirkende, alle skuespillere, sangere og dansere, minus Niels Olsen, det ene øjeblik er her, det næste der, det ene øjeblik er stille og rolige, og det næste giver mere end fuld gas.

I bund og grund er vi vidne til en klassisk forvekslingskomedie, men hvor det i den grad handler om timing. Når du går ind og ser Cirkusrevyen, for det skal du, hvis du gerne vil en underholdende revyaften, så læg i dette nummer også mærke til uret på væggen. Her er virkelig tale om TIMING!

Hele svineriet

Som nævnt er Lars Mikkelsen god til at levere tekster, hvilket han blandt andet gør i Carl-Erik Sørensen og Dybecks tekst Hele svineriet. Her sidder han i svinestalden og fortæller om svins liv, men konkluderer samtidig at det er jo bare svin.

Endnu et originalt nummer, hvor Lars Mikkelsen også viser store evner som mundharmonikaspilleer. Og så gives der et svirp til svineproducenterne, men også til politikere og til os som forbrugere.

Lars Mikkelsen leverer også i Vase og Fuglsangs geniale tekst Tjek, ikke at forveksle med check, eller måske alligevel.

For naturligvis handler det om fødevarechecken, som nogle fik. Her kommer han også ind på alle de andre muligheder for at sende en check til mange forskellige grupper i samfundet. Igen et meget originalt nummer, og med et svirp af en afslutning.

Sjovt eller ikke sjovt 1

Daniel Lassen og Mads Gregersen leverede et sjovt indslag i nummeret Rollatoren, dygtigt fremført af Johann Louise Schmidt.

Nummeret tog efter en ”langsom” start en hurtig afslutning. Det var sjovt og alligevel ikke.

Sidstnævnte gjorde en af de andre premieregæster højlydt opmærksom på. For sjovt er det naturligvis ikke hvis man lider af osteoporose, knogleskørhed, også kendt som Dronning Ingrids syndrom.

  • Det er ikke sjovt, lød det fra en kvinde bag mig.

Og naturligvis havde kvinden ret, men afslutningen gjorde det underholdende. Og det er jo netop hvad revy kan og gør: Laver lidt sjov med os alle. Om vi er landmænd, bøsser, lesbiske, politikere, eller ? ja fortsæt selv listen.

Sjovt eller ikke sjovt 2

Sjovt eller ikke sjovt er også Lars Bisgaard og Søren Anker Madsens nummer. Den sidste dråbe, muntert fremført af Niels Olsen og Mads Knarreborg.

De drikker sig igennem dansk drikkevand fra boringer forskellige steder i landet. Nogle steder indeholder det eksempelvis pfas, andre steder fosfater og gylle. Velbekomme siger jeg bare, men sjovt er det. Eller er det, for drikkevand skal passes på og beskyttes, så vi også har rent drikkevand til fremtidige generationer. Og med alvoren bag kvaliteten af drikkevand i Danmark bliver det pludselig måske knapt så sjovt, men langt mere alvorligt end vi kan drømme om.

Gør det igen

Det er igen i år Joy-Maria Frederiksen, der dygtigt og skarpt, har instrueret holdet på scenen.

Skuespillerne er ”pakket” ind i en varieret og flot scenografi, sikkert leveret af Benjamin la Cour, mens Rikke von Qualen har stået for overdådige, farverige, og originale kostumer. Ikke mindst i afslutningsnummeret Spring Ud, der også taler ind i diversitet og mangfoldighed.

Glemmes skal bestemt heller ikke de særdeles dygtige dansere og sangere, som igen i år tilfører Cirkusrevyen ren magi. Ikke mindst i de to dansenumre Kig op min ven og Hjemklang. Det er Nellie Bethel Rainey, der har stået for den meget meget flotte koreografi, også til disse to numre.

De fem

Cirkusrevyen sikrer sig igen i år fem fine stjerner fra Out and About, trods det, at de helt store latterkrampende numre mangler. Også selvom ikke mindst nummeret DAO, om efterfølgeren til PostNord, løfter barren.

Nummeret har i øvrigt tekst af Lars Mikkelsen, det kan han også. Han spiller selv direktøren for distributionsselskabet, og viser her formidable evner som revyskuespiller. Så meget at denne anmelder var bange for at han ville få et hjerteanfald undervejs. Wauw, hvor stærk en revydebut!

 

Kort om Cirkusrevyen

Holdet i 2026:

Skuespillere Bodil Jørgensen, Niels Olsen, Mads Knarreborg, Lars Mikkelsen, og Johanne Louise Schmidt.

Instruktør: Joy-Maria Frederiksen

Kapelmester: Joachim Pedersen

Koreograf: Nellie Bethel Rainey

Scenograf: Benjamin la Cour

Kostumier: Rikke van Qualen

Billetter og spilletider finder du her.