KULTURSAMFUND

Aarhus Festuge Highlights – det skal du se

Foto: Janus van den Eijden

Aarhus Festuge finder sted fra d. 27. august til 5. september, har du fået luret programmet? Hvad skal du opleve, når byen åbner op og giver den gas? Out & About har kigget programmet igennem.

Så nærmer Aarhus Festuge sig med hastige skridt. På fredag går det i gang og der venter 10. dage med alt fra himmel og jord. Vi kan kun opfordre til at man hopper ud på det dybe vand og dykker ned i programmet. Vi kommer dog her med en pose godter, udvalgte highlights kun til dig (og de andre læsere):

Klimavejfest: United Change

Kokassebanko (ja, du læste rigtigt), en undervandskoncert, DJ’s og madboder. En animeret tidsrejse tilbage til urskovene og et klimamedley med 150 gospelsangere. En VR-oplevelse om modens vej til dit klædeskab og en monolog om lykkeligt overforbrug fra et bjerg af skrald. For 135 kr. får du en totaloplevelse i seks udvalgte verdensmål, når Teatret Svalegangens scener, gader og baggårde forvandles til en klima-vejfest for hele byen.

Det verdensberømte kunstnerkollektiv Between Music fører dig under vand, når de opfører undervandskoncerten ‘Below the Surface’ live fra glastanke tilsat flydende videokunst. Satirikerduoen Mads Kamp og Jesper B. Hansen har udviklet gameshowet ‘Kokassbanko’, der hostes af skuespiller Maja Juhlin og en ægte ko. Klimamedley’et ‘Det er Dit Valg’ opføres af Aarhus Gospel Singers, og så kan du se frem til overgangsritualet ‘Ode til Jorden’ med Maibritt Saerens og Sidsel Agensø flankeret af en animeret tidsrejse til urskovenes tid. Desuden får Line Knutzsons ironiske monolog ‘Glade Bæredygtige Dage’ om lykkeligt overforbrug repremiere sammen med VR-installationen ‘X-ray Fashion’ om tøjets vej fra Bangladesh til dit klædeskab.

Sted: Teater Svalegangen og gaderne ved.

Dato: Udvalgte date imellem d. 27/8-4/9. 2021-

Info og biletter her

Teaterkoncert: Jeg er jo lige her

Foto: Rumle Skafte

Teaterkoncerten der hylder kærligheden og passionen med Anne Linnets største sange, rammer nu Aarhus. Det sker med premiere i festugen.

Aarhus Teater fyrer op under Anne Linnets sjælfulde og slidstærke sange om forelskelse, kærlighed og begær.

Du kan glæde dig til en visuel smuk og strømførende forestilling med nyfortolkninger af Anne Linnets hitspækkede soundtrack til vores allesammens liv. Oplev mere end 20 af de sange, du har sunget i skolen, på diskoteket, til bryllup og begravelse: “Tabt mit hjerte”, “Forårsdag”, “Glor på vinduer”, “Tusind stykker”, “Det er ikke det du siger”, “Lad mig være den” og selvfølgelig “Smuk og dejlig”, som Anne Linnet skrev efter en koncert på Tagskægget i hjembyen Aarhus, og som i dag har fået en plads i Højskolesangbogen.

‘Jeg er jo lige her’ er produceret i samarbejde med Det Kongelige Teater, som Aarhus Teater tidligere har produceret Kongens Fald og David Bowie-forestillingen Lazarus sammen med.

Sted: Aarhus Teater

Dato: 28/8 – 08/10 2021

Billetter og spilletider finder du her.

International Natcabaret: We Are The Wonders

Glæd dig til et af Festugens helt store højdepunkter, når Hermans i Tivoli Friheden igen slår dørene op for showet. Hvert år drager komikere, magikere og nogle af verdens bedste artister til Aarhus for at skabe en oase af magi og fortryllelse. En oase, hvor artister nærmest flyver svævende rundt højt under loftet, og hvor magikere laver tricks, der ikke burde være mulige.

Foto: Pressebillede

Ja, ordene hos folkene bag er store, men de har også noget at have det i, for Nat-cabaretten er en vaske ægte festuge-klassiker der med med sine international artister er en af de ældst tilbagevendende succeser under Aarhus Festuge. Mange har det som et must see og en tradition man ikke skal prøve at pille ved.

Sted: Hermans, Tivoli Friheden.

Dato: 27/8-4/9. 2021.

 

LGBT+ days:

Regnbuefeeling bliver det også til i festugen.

Weekenden 3. og 4. september afholder LGBT+-huset arrangementer og fest i FO-byen gårdhave, Vester Allé 8.

Under titlen: LGBT+days bydes der på lidt af hvert, f.eks.: Morgensang, chill, diverse DJ´s, drag banko, oplæsning af Gleb Bech, fællesspisning og speeddating i den Den Hængende Have.

Kom og hør om stedets arbejde, de mange ting der sker i huset og dets sociale fællesskaber.

Huset breder armene ud og det hele sker i en afslappet stemning. Der er altså rig mulighed for at møde LGBT+ Huset og dets brugere. Alle er velkommen, nye som gamle.

Du kan læse mere på LGBT+ Husets facebookside her.

Sted: FO-Gaarden.

Dato: 3/9-4/9 2021.

 

Kr4n koncert

Kr4n spiller futuristisk koncert på byggeplatform ved Dokk1

Den elektroniske duo Kr4n spiller i løbet Aarhus festuge seks koncerter på en byggeplatform. Platformen, der fungerer som scene, vil blive hævet 10-20 meter op i luften, hvor koncerterne vil foregå.

Foto: Pressebillede

Den storslåede lysproduktion, der udfolder sig både på, over og under platformen, giver et stærkt urbant, anderledes og futuristisk udtryk. Musikken bliver spillet live på en række elektroniske instrumenter, der, udover at skabe lyd, også styrer lysshowet, så den visuelle og auditive oplevelse forenes og går i ét med hinanden.

Sted: Dokk1.

Dato: d. 2/9 – 3/9. 2021.

Der er tre koncerter hver dato: én kl. 17.00, én kl. 20.00 og én kl. 22.00

 

Lysfestival

Oplev Aarhus indhyllet i lyskunst, når Aarhus Festuge 2021 inviterer til Lysfest.

Under Aarhus Festuge vil en række lysværker af danske og internationale lyskunstnere pryde byen. Efter en lang, mørk tid kan vi sammen gå mod lysere tider.  Lysfesten kan opleves sammen eller hver for sig, og du kan dele din oplevelse under hashtagget #lysifestugen.

Her finder du lysværkerne. Se kort her.

Du kan blandt andet opleve: Absorbed by Light af Gali May Lucas, Butterfly Effect af Masamichi Shimada, Light a Wish af OGE Group, The Discontinuous Place af Javier Riera, Kærestetakt af Søren Norge Lauridsen og Nikolaj Dinesen og PULS af Sofia Ivarsson og Mariliis Kundla.

Dato: d. 27/8 -5/9 2021.

Sted: Rundt om i byen.

 

Det Turkise Telt:

Levende musik, dans og nysgerrighed mødes igen i efterhånden ikoniske Det Turkise Telt.

I mere end 10 år har de gået efter at skabe omfavnende koncertrum, hvor musik bliver både set, hørt, følt og delt i en levende atmosfære af rytmer, energi, fordybelse og nye idéer.

Festugen er kendt for sine mange musiktelte og spillesteder. Her er der altid mulighed for lidt lækkert til øregangen. Det Turkise Telt er et broget og mangfoldig sted, populært og elsket af mange.

Her kan du som altid opleve psykedeliske synth-folk-hybrider, mesterligt kora-spil, sjælfuld nordisk sangskrivning, svævende violiner, tunge basvibrationer og spacedisco fra fremtiden. Dertil kommer selvfølgelig hygge på græsplænen, lækker mad og drikke fra  og omfavnende oase-stemning hele den forlængede uge.

Et af de bands du blandt andet kan høre er Islandman, den Tyrkisk trio der åbner portalen til elektroniske universer af nomadiske grooves og fiktionelle shaman-beats.

De spiller den 31 august klokken otte.

Du kan se hele teltets program her.

Sted: Byparken.

Dato: d. 27/8 -5/9 2021.

 

Stardust

En barsk og medrivende forestilling om kokainindustriens menneskelige omkostninger og om det stof, der med sin transformation fra koka-blad til hvidt pulver er blevet alle-mands-narko verden over. Her serveres en respektløs, underholdende og lidenskabelig undersøgelse af kokain-indtagets konsekvenser, som det har bredt sig fra Latinamerika til overalt i den vestlige verden.

Foto: Pressebillede

Den engelske forestilling, har været rundt i verden og høstet et hav af succesfulde anmeldelser, samt priser og nu kommer forestillingen til Danmark.

En rejse gennem den kæde af begivenheder, der forandrer det for nogle indfødte, latinamerikanske samfunds hellige koka-blad til den bane af kokain, linet op til en streg på et spejl, vi i vesten bruger som party-drug.

En mørk rejse ind ind i et tankevækkende univers, tør du tage med?

 

Sted: Teater Katapult, Godsbanen.

Dato: 31/8-3/9 2021.

Billetter og spilletider finder du her.

 

Drag banko

Det sker igen. Kom og spil banko med Miss Stella Starlight og Ungdomskirken.

De to er et fasttømret makkerpar og har du været afsted de andre år eller i løbet af året i selve kirken, ved du at når de to forenes, sker det altid med stort smil og ustyrligt festlighed.

Ungdomskirken på Nørre Allé kommer nemlig igen med Dragqueen Banko på festuge samlingstedet Cluster Square!

Så gør dig klar til, at Miss Stella Starlight fyrer op for et brag af en fest, tag dit vildeste outfit på, dine venner i hånden, og kom ned banko, når de i fællesskab spiller både en række, to rækker og fuld plade. De vil kke love, at du går hjem med en præmie, men de vil garantere at du får en oplevelse ud over det sædvanlige!

Den aarhusianske Queen indtager rollen som vært og hun er ikke til at stoppe, når først hun er begyndt. En tradition er skabt.

Sted: Klostertorvet

Dato: D.0/9. 2021.

Open Air: The Rocky Horror Picture Show

Sæt dig godt til rette under åben himmel, når Aarhus Festuge med Open Air viser syv film på syv dage. Der vil være noget for en hver smag, da de viser både dokumentar-, musik- og kultfilm i samarbejde med Cinemateket, Øst for Paradis og Kunsthal Aarhus.

Foto: Pressebillede

Den 1. september er det Øst For Paradis der viser den britiske klassiker “The Rocky Horror Picture Show”, som efterhånden har fået status som den ultimative kultfilm.

Der opfordres til udklædning og giv den gerne gas på alle de tilråb m.v. filmen efterhånden har tilføjet sig. Så hiv de fede kostumer frem fra skabet og nyd en sensommeraften med syret filmunivers og musik.

Pladsen åbner hver dag i god tid. Filmen går i gang kl. 21.00. Det vil være muligt at købe lidt øl eller vand på pladsen.

Sted: Udendørs scene mellem Musikhuset Aarhus og kunstmuseet AroS.

Dato: 1/9. 2021

Info om de øvrige film finder du lige her.

 

 

Læs også: WorldPride og EuroGames: Se video og billeder fra paraderne