ANMELDELSER

Rørende homsehistorie fra Norge

Laura Spottag Fog med bandet Ondskyld i forestillingen Tyngde på Aveny-T
Foto: Simen Dieserud Thornquist

På Aveny-T kan man for tiden opleve en fin og rørende performance om tyngden ved at være født i en fjern provinsby, om at vokse op med et handicap, om ensomhed, om at flytte til storbyen, og om at finde den store kærlighed.

Skuespiller Terje Strømdahl er i Norge kendt for stor åbenhed omkring sin homoseksualitet. I 2012 mistede han sin ægtemand, der levede med en uhelbredelig sygdom. Den norsk-italienske forfatter Demian Vitanza har så skrevet ægtemandens liv om til en forestilling, som på mange måder rører og vedkommer os alle.

”Du er homo, så du må rejse herfra”

Som 17-årig springer vores hovedperson ud, siger til sin mor, at han er homo, hvortil hun kort og klart svarer, at så må han rejse herfra. Underforstået til storbyen Oslo, og mest for hans egen skyld.

Forestillingen fik mine tanker hen på de bøsser, jeg har kendt, som også er kommet til København fra provinsen, og som skulle finde venner og klare sig i København. En del døde tidligt, enten af selvmord eller af AIDS, mens de fleste heldigvis har skønne liv i den nye by. Det er jo en livsbetingelse, der er anderledes end hos heteroerne; vi er nødt til at rejse langt hjemmefra for at komme videre i vores liv.

I Tyngde indlægger Demian Vitanza en konstant analogi til planteriget og dets naturlige selektion, hvor nogle planter søger mod lyset og vokser sig store, mens andre sygner hen. På den måde bliver planterne og menneskenes liv parallelle i stykkets symbolik.

Hvad er pointen med brevvenner, når man lyver?

For at bryde sin ensomhed begynder hovedpersonen at skrive med pennevenner. Til den yngre læserskare kan vi oplyse, at det var før internet og sociale medier, hvor man skrev breve med folk i fremmede lande, og således havde en langsom, men åben konversation.  Hovedpersonen overvejer at please sin modtager ved at foregive at være hetero, men erkender, at det jo ikke giver nogen mening at have en samtale, hvis en af parterne er uvederhæftig.

Og så er vi fremme ved vor tid, hvor det meste indhold på sociale medier er glansbilleder, overdrivelser og løgn.  For hvad er pointen med at bruge tid på en samtale, hvor mindst en af parterne lyver?

Kirken var ikke til meget hjælp

En sidehistorie i forestillingen handler om hovedpersonens ensomhed og hvordan han bliver rekrutteret til en indremissionsk kirke i Oslo. Men han havner i konflikt med kirkens homofobi, og indser at ”de bedste år af mit liv går jeg i krig mod mit eget begær”.

Forestillingen leveres sjovt nok af Agder Nye Teater i Arendal, som netop ligger midt i det norske bibelbælte på kyststrækningen mellem Oslo og Kristiansand. Et område, der tidligere var kendt for bådebyggeri, og i dag er ret velhavende, men altså også meget kristent. Vi sender en varm tak til fylkeskommunens kulturråd, der bl.a. har muliggjort skabelsen af Tyngde.

Fin dansk opsætning

Stykket er i virkeligheden en monolog, hvor Laura Spottag Fog fortæller om og spiller rollen som den unge bøsse. Det gør hun fint og sårbart, og Demian Vitanzas tekst er skarp, opbyggelig og aldrig kedelig.  Forestillingen har den udfordring, at den bliver mere tekstuel end dramatisk; der skal jo fortælles en historie, og så bliver det meget statisk og narrativt.

Heldigvis mere pop end punk

Med spænding og gru havde jeg læst foromtalen om musik fra et punkband, og jeg havde taget ørepropper med, så mine ører ikke skulle få varige skader. Det viste sig at være helt overflødigt. Der kom mest vellyd ud fra det 4 mand store band, der til daglig hedder Ondskyld. To på guitar, en på saxofon og en på afdæmpede trommer. Sangene var overvejende melodiøs 70’er guitar-pop, og teksterne var meget i tråd med den samlede fortælling.

Samlet set en fin og rørende forestilling, som Out&About uden tøven uddeler 4 stjerner til.

Om forestillingen

TEKST Demian Vitanza

ISCENESÆTTELSE Magnus Sparsaas

MEDVIRKENDE Laura Spottag Fog

BAND (Onskyld): Emil Boje Bertelsen, Nicolai Rønde-Becker, Oscar Sejr Madelung Alstrup, Simon Hiemstra Christoffersen

PRODUCENT Agder Nye TeaterSprog: Dansk

STED Aveny-T, Frederiksberg Allé 102, 1820 Frederiksberg C

SPILLEPERIODE Frem til 22. september 2026

VARIGHED 80 minutter uden pause

Billetter og spilletider finder du her.