KULTUR

Open air comedy i Tivoli

Eva Jin og Michael Schøt er blandt de komikere, der kan opleves til open air comedy i Tivoli.
Pressefoto.

Tivoli vil her i sommer præsentere landets største open air comedy-program som del af Tivoli Havefest.

 Hele 39 forskellige komikere giver denne sommer prøver på deres opfindsomme punchlines og knivskarpe timing, når Tivoli varmer op til Fredagsrock.

Tivoli har sammensat et program med både store comedy-kanoner og up and coming-komikere, som tæller navne som Ane Høgsberg, Thomas Warberg, Carsten Eskelund, Eva Jin og Lasse Rimmer.

Der er premiere på comedy-programmet den 7. juni, hvor Dharshika Christopher, Troels Messmann og Michael Schøt underholder Tivolis gæster, inden Mads Langer optræder til Fredagsrock klokken 22.

På programmet er også repræsentanter for den næste generation af danske komikere med navne som Clara Schøn, der elegant kombinerer storytelling, punchlines og originale sange. Og Simon Væver, den prisvindende komiker, som er diagnosticeret med ADHD – faktisk utroligt meget ADHD, som hans psykiater siger.

Der er også Bjarke Charlie, som med temaer som køn og seksualitet får folk til at grine af ting, der normalt ellers får dem til at skændes.

Tivoli Fredagsrock fortsætter til og med 20. september, hvor Saveus afslutter Fredagsrock-sæsonen.

 

Se Tivolis Comedy-program 2024 her.

Læs også: Chicago buldrer derudaf på Aarhus Teater