ANMELDELSER

Norsk svar på “Alene hjemme”

Den norske forfatter Tom Erik Fures debut Benny går bersærk er nu oversat til dansk. En bog med “Alene hjemme” vibes.

Dine forældre laver pludselig om på hele julen og bestiller en ferie til sydens sol. Det eneste du kan tænke på er at få den ferie aflyst. Så nu er der meldt krig. Det er præmissen for bogen ‘Benny går bersærk‘.

Benny er en glad og frisk dreng, som elsker alle julens traditioner. Han får sig årtiers chok, da hans forældre fortæller, at juleaften skal holdes på Gran Canaria sammen med forældrenes venner og deres lækre søn.

Der er dømt krig

Nok er ferien sammen med Bennys søster og den pæne Ken, søn af forældrenes vennepar, men julen skal holdes i Norge med sne og julelys. Derfor går Benny ind i kampen for at få aflyst ferien. Og han er villig til at bruge alle kneb.

Løsninger ud over det sædvanlige

Selvom Benny bruger alle de kneb, han kan komme i tanke om, så er det ikke helt nemt. For selv efter at Benny har makuleret både billetter og badetøj, så nægter hans forældre at aflyse. Derfra bliver det kun værre og værre kneb, han får udtænkt.

Forfatterens debut bog

Bogen er oversat fra norsk af Helle Perrier og er Tom Erik Fures debutroman, som udkom i Norge tilbage i 2019. Den har høstet ros og det får den også her fra. Det er en virkelig sjov og smuk fortælling, hvor hovedpersonen er en ung homoseksuel dreng, der bare ville ønske han og alle var som førhen.

Den norske Kevin

De fleste kender historien om Kevin som bliver glemt derhjemme op til jul, og tager kampen op mod indbrudstyve med de vildeste løsninger i stedet for at ringe efter politiet. Det er den film man får associationer til når man læser bogen. Vi har fat i den norske udgave af Kevin fra ‘alene hjemme’. Og helt ærligt, så tror jeg ikke, der findes et eneste barn, som ikke ville komme til at grine, hvis de læste denne bog.

Info

“Benny går bersærk” af Tom Erik Fure og illustreret af Kenneth Larsen udkommer på forlaget Krabat.
142 sider