Mænd efter mænd – de stille kontrærseksuelle skæbner

![]()
Din stakkels anmelder er blevet 100 år ældre, og både rystet og meget klogere på de mange kranke skæbner, som kærlighed mellem mænd medførte tidligere. Vi har virkelig vundet mange rettigheder med generationen lige før mig. Tak for det til dem. Lad os nu passe på rettighederne. Stor applaus og en varm topanbefaling herfra til at læse og indleve sig i alle skæbnerne i perioden 1870-1920.
Karl Peder Pedersen udgav for fem år siden ’Poul og kærligheden – en kontrærseksuels bekendelser’ om embedsmanden Poul Andræ (1843-1928). Nu ligger efterfølgeren parat ’Mænd efter mænd’ – en lang række homoskæbner fra retshistorien i perioden 1870-1920.
Med køligt overblik og videnskabelig grundighed gennemgår Poul Pedersen en lang række retspapirer om mænd, der elskede mænd. Og beskrivelsen kendes jo kun fordi, disse mænd blev retsforfulgt. Mange andre forlod landet eller begik selvmord, hvilket fremgår af de beskrevne historier. Detaljerne er mange og historierne både grufulde og lidelsesfulde. Og alle skæbnehistorier er hentet fra kilder, som beskrev deres liv, levned og ’forbrydelser – perversion’.
Materiale fra kriminalsager
Karl Peder Pedersens har hentet sit materiale fra kriminalsager, der omfattede homoseksuelle borgere. Homoseksualitet var ikke i sig selv forbudt i perioden, men ifølge §177 i Straffeloven af 1866 blev analt samleje betegnet som omgængelse mod naturen, og derfor var det strafbart. Og så var det jo en forbrydelse mod samfundsordenen generelt, dengang. Og da kriminalsagen ikke skelner mellem stand forekommer der eksempler fra både toppen og bunden af samfundet. Der vil givetvis være mange flere eksempler, som aldrig nåede retsvæsenet.
Meningerne og holdningerne var mange i skæbnernes samtid, og i den tid blev gerne kendte mennesker out’et for fuld udblæsning i bl.a. avisen ’Social-Demokraten’. Eksperterne og øvrigheden i form af politi, jurister og læger og presse havde udlægninger af perversionen hos de kontrærseksuelle, et i øvrigt herligt udtryk. Jeg tror, jeg vil kalde mig selv kontrærseksuel fremover.
I vores samtid, hvor homoseksualitet er normaliseret og bliver fremstillet i alle mulige former i litteratur, film, poesi og musik, er det som en tidsrejse til en anden verden, hvor det blev offentligt diskuteret om, homoseksualitet skyldtes degeneration, overdreven onani eller forførelse – eller om der snarere var tale om en sygdom.
Homoseksuelle mandeskæbner
Karl Peder Pedersen har i sin bog dokumenteret homoseksuelle mandeskæbner i den første generation af moderne homoseksuelle mænd. Det var et gennembrud, at man fra offentligt og videnskabeligt side begyndte at interessere sig for den gruppe mænd, som blev tiltrukket seksuelt af andre mænd.
Mod slutningen af den beskrevne periode 1870-1920 mindsker fokus på de homoseksuelle og på deres seksualitet som en sygdom, men det var først i 1930, at homoseksuelle forbindelser mellem personer over 18 år blev lovliggjort. Og først den 3. januar 1981 blev homoseksualitet fjernet fra sygdomslisten i Danmark. WHO fjernede homoseksualitet fra den internationale sygdomsliste (ICD-10) så sent som den 17. maj 1990.
Som et lille mellemspil blev i 1905 homoseksuel prostitution imidlertid forbudt, og gardehusarerne på den ny kaserne på Øster Fælled (tæt på cruiserområdet Fælledparken) fik en fordel, fordi de var under den militære straffelov, der ikke indeholdt dette forbud. Lov er jo lov. Sikke en tid. Læs den fine dokumentar som en videnskabelig afhandling eller som skæbnenoveller. Begge dele har sin ret, og du bliver klogere af begge. Læs-læs-læs.
Info:
Mænd efter mænd af Karl Peder Pedersen udkommer på Gads Forlag
288 sider – 2026
