Kendt gay bar lukker efter 21 år

Foto: Frank Holm
Efter 21 år er det slut med Vela Gay Bar i København. Dermed lukker den sidste bar for lesbiske i Norden.
”Det er med både vemod og dyb taknemmelighed, at jeg nu lukker Vela efter mange fantastiske år i det bedste selskab. Vela har haft de bedste gæster gennem alle årene – sammen har vi skabt den gode stemning, delt uendeligt mange smil, kys, kærlighed og livslange venskaber. Der er blevet danset på bordene og i sofaerne, grin til den lyse morgen og delt minder, der aldrig forsvinder”, skriver stedets ejer Isabel Vela Laier på barens Facebookside.
Det er problemer med lyd i forhold til naboer og udlejer og økonomi, der har fået Isabel Vela Laier til at tage den tunge beslutning om at lukke baren.
Vela begyndte for 21 år som en bar der henvendte sig til homoseksuelle mænd og kvinder. Med tiden er stedet dog blevet til et sted primært for lesbiske.
Slut med barer for lesbiske i Norden
Med lukningen af Vela er det også slut med barer for lesbiske. Ikke kun i Danmark men i hele Norden. Fremover skal man helt til Tyskland eller Frankrig for at opleve en bar for lesbiske.
Lørdag den 13. december er sidste mulighed for at få den allersidste dans på stedet.
Her står Isabel Vela Laier selv i baren frem til kl 24.
”Jeg glæder mig til at se jer én sidste gang på Vela. Og ja, jeg ved, at mange vil synes, det er trist, at denne tid er slut – alle de gode aftener, festerne, kærligheden, støtten og de vilde grin. Men alt har en ende, og jeg skal videre. Jeg har givet alt, hvad jeg overhovedet kunne, til miljøet – masser af fest, kærlig omsorg og hvor der var plads til alle ”, slutter Isabel Vela Laier.
