KULTUR

Homopornostjerne fundet død

Homopornostjerne Blue Blake.

Den legendariske britiske homopornostjerne Blue Blake er fundet død i sit hjem i London.

Den 52-årige homopornostjerne Blue Blake, der lød det borgerlige navn Glenn Marsh blev fundet død i en stol i sit hjem i London.
Politiet i den engelske hovedstad vil endnu ikke udtale sig om der skulle være noget mistænkeligt ved dødsfaldet.

Blake, der begyndte sin pornokarriere i 1993 udgav i 2008, den anmelderroste selvbiografi “Out of the Blue: En usandsynlig pornostjernes bekendelser”. Her fortæller den tidligere marinesoldat om, hvordan han udviklede sig fra en mager drama-studerende uden den store selvtillid til en super muskuløs homopornostjerne.

I begyndelsen af 0´rne grundlagde han sit eget pornostudie, Big Blue Productions, og skiftede livet foran kameraerne ud med et job bag kameraet som instruktør.

Blake var også med i dokumentarfilmen “Shooting Porn” fra 1997, hvor han optrådte med Chi Chi Larue og andre stor pornonavne.

 

Læs også: Homopornostjerne død