Hekse magi, High School og høje hæle: Da Odense kårede Nattens Dronning 2026
Magasinet i Odense dannede den 10. oktober igen rammen om en af LGBT+ miljøets mest traditionsrige begivenheder. Danmarks ældste dragkonkurrence, Nattens Dronning, slog dørene op til en magisk magisk aften, under temaerne Wicked og Grease.
Der var spænding i luften da mørket faldet på. Allerede inden dørene åbnede, dirrede luften af forventning. Magasinet var udsolgt, og publikum i Odense var som altid klar til at lade sig rive med i en verden, hvor hverdagen får et ekstra skud ekstravagance. Det var tid til årets Nattens Dronning. En krone skulle skifte hænder. En titel skulle videregives. Mange blandt publikum havde fundet fjerboaerne, paillietterne og ekstra bling bling frem fra garderobeskabet. Smilet var på og champagne propperne sprang lystigt hist og pist. Folket var klar til kongelig underholdning.
Som aftenens faste holdepunkt trådte Tinus, vanen tro ind på scenen som vært og bød velkommen. Årets dommerpanel bestod af Uffe Buchard, Jakob Fauerby, Roxy Thyrune og sidste års vinder Juicy Lucy. Men det var de hundredvis af glade gæster i salen, der i sidste ende havde magten og og de afgørende stemmer. Det var nemlig publikum, der via mobilafstemning skulle vælge, hvem, der skulle krones som Nattens Dronning.
En rejse gennem musical magi
Der er kommet en ny forperson i arrangørguppen. Det har blandt andet betydet en masse nye tiltag. Flere ideer som i begyndelsen blev modtaget med et mindre ramaskrig og røre i Drag-fællesskabet. Nu skulle det hele stå sin prøve. Et af de nye tiltag var ændring af kategorierne. De havde tidligere været lidt mere åbne og bredere formuleret. I år var temaerne stramt formuleret som de to musicals: Wicked og Grease.
Årets otte håbefulde artister – herunder for første gang tre internationale navne, var alle med få undtagelser blevet inviteret, modsat tidligere år, hvor der har været åben tilmelding for alle. Opgaven var klar, men svær: Tag elementer fra de to ikoniske musicals og forvandl dem til unikke, dramatiske drag-fortolkninger. Deltagerne kastede sig over det med oprejst pande, og det blev til alt fra at synge til en stor lyserød dildo til de mere klassiske og ikoniske dansetrin fra finalen på Grease.
Både Miss Silvia, Dahlia Danger, Ficx. Mephiesto, Yessica Starr, Roberta Rox, Judii Trench, Hey Pistol og Chloé Angel leverede performances, der beviste, hvorfor denne odenseanske tradition har overlevet i årtier.
Årets vinder
Da afstemningen var slut og publikum af vurderet færdig, blev årets vinder, efter tre en halv time endelig kåret. Chloé Angel sprang op i et spjæt, da hendes navn blev råbt op og konfetti kanoner skudt af. Hun vandt titlen, kronen og de 20.000 kroner fandt sin retmæssige dronning. Det hele til stående ovationer, øredøvende hvin og konfetti strimler. Roberta Rox fik anden pladsen. Miss Silvia tredjepladsen.
Årets design pris, udvalgt af dommerne gik til Judii Trench, der modtog en statuette og en check på 2000 kr.

Festen stoppede dog langtfra, da tæppet faldt. Gæster og artister fortsatte ud i odensenatten til det officielle afterparty i Kulturmaskinen arrangeret af Lambda. Blandt andet blev der budt på to helt særlige drinks: PINK LADY -Hopelessly devoted to alcohol og GREEN WITCH – Defying gravity one drink at a time. Bas-tunge beats kørte næsten helt indtil solopgang. Danmark har fået sig en ny Dronning! Hendes Majestæt længe leve.
Herunder kan du se et galleri fra aftenen. Fotograf: Michael Kristen Kristensen, Out & About. Se også videoer fra aftenen på vores Instagram.
Runde 1: Wicked

















Runde to – Crease



