Følte sig ekskluderet som elitesvømmer fordi han var bøsse

Christian Bigom, 38 år, er forperson for Pan idræt og medlem af hovedbestyrelsen i idrætshovedorganisationen DGI. Desuden har Christian Bigom sin egen virksomhed, hvor han leverer kasseapparater og betalingsterminaler til nattelivet – også caféer og barer i LGBT-miljøet.
Og selv om han løber stærkt til dagligt, så har Christian Bigom har også tid til at have en kæreste.
”Det fungerer godt. Men jeg må indrømme, at det er et spørgsmål om benhård prioritering og skemaplanlægning. Nogle gange skal jeg også i god planlægge at være sammen med kæresten, så vi for eksempel kan komme ud og spise og opleve noget,” fortæller Pan idræts forperson, Christian Bigom, til journalisten Bjarne Henrik Lundis i podcasten Regnbueland.
Kan lide at bygge noget op
Han har altid haft svært ved at sidde stille.
”Jeg kan ikke sidde stille for længe ad gangen og bare kigge ud ad vinduet. Jeg skal helst lave et eller andet, gerne noget som også kan bruges af andre end mig selv. Der skal helst ske noget, og jeg kan godt lide at være med til at bygge noget op, og se, at der sker en udvikling,” forklarer Christian Bigom.
Han voksede først op i Allerød og flyttede siden til Helsingør. Han har altid svømmet så længe, at han kan huske.
”Mine forældre har billeder af mig fra da, jeg gik til babysvømning. Jeg har altid befundet mig godt i klorvandet. Svømningen foregik de fleste år i Helsingør svømmeklub, og her var jeg elitesvømmer. Jeg havde store ambitioner og ville gerne være topsvømmer. Jeg brugte også rigtig meget tid på svømningen, endda det helt op i gymnasiet,” fortæller han.
Dårlig tone om homoseksuelle
Men han endte alligevel med at droppe svømningen. Det var der to grunde til. For det første blev han ramt af noget sygdom, og dernæst følte han sig ikke tilpas og ikke længere velkommen i svømmeklubben som teenager.
”Som ung homoseksuel mand følte jeg mig ikke velkommen i svømmeklubben. Jeg følte en social eksklusion, ikke nødvendigvis direkte, men mere indirekte. Når sproget omkring en som person er negativt, og der bliver talt grimt om homoseksuelle og sagt ting som ”bøssetid i vandet” og ”Tøsetid”. Og i omklædningsrummet blev der også talt nedsættende om homoseksuelle, ja hele kulturen og stemningen i klubben var negativ om det, jeg var, men som jeg gik og skjulte. Derfor endte jeg også med at trække mig fra det sociale i klubben. Det er desværre en historie, der ofte går igen hos medlemmer i Pan Idræt,” lyder det alvorligt fra Christian Bigom.
En ny verden åbnede sig
Da han som 20-årig flyttede til København, fordi han skulle læse til jurist, så fandt han ud af, at der her fandtes en idrætsklub for sådan nogle som ham selv, nemlig homoseksuelle.
”I Pan Idræt mødte et jeg svømmefællesskab, der var helt fantastisk, og hvor sproget bare var helt anderledes. Der er åbenhed om det at tale om, at jeg har lige været sammen med min kæreste. Der var en hel masse fortællinger om det at være homoseksuel, som man bare talte frit om, det var helt naturligt. Og det fedeste var, at der var ikke nogen, som man talte grimt om,” husker Christian Bigom.
I Pan Idræt mødte han ligesindede, men med alligevel vidt forskellige baggrunde og aldre.
”I dag er nogle af mine bedste venner 20-30 år ældre end mig selv. Men det er overhovedet ikke noget, at jeg tænker over. Det at de har en anden erfaring og historie – og i miljøet, synes jeg er enormt berigende. Det at gå til noget sammen med andre, have et fællesskab, der er funderet i en fritidsaktivitet, og hvor det handler om bevægelse og motion, tror jeg giver en helt fantastisk mental sundhed,” lyder det fra Christian Bigom.
Pan Idræt over hele Danmark
Han fortæller, at Pan Idræt nu ikke længere kun eksisterer i København og på Frederiksberg, men at man har stiftet Pan Idræt Danmark.
”Hvorfor skal et idrætsfællesskab for LGBT+ personer kun være forbeholdt i Københavnsområdet – og for vores venner i Århus Regnbueidræt. Vi er derfor ved at brede tilbuddet om idrætsaktiviteter og fællesskaber ud til hele landet. Lige nu har vi startet Pan Idræt i Odense og Roskilde, og vi er også på vej med en afdeling i Aalborg, hvor vi samarbejder med nogle løbere,” forklarer Christian Bigom og tilføjer så:
”Jeg vil gerne have, at folk melder sig ind i Pan Idræt, fordi det er et fedt idrætsmiljø og ikke på grund af som mig selv, fordi idrætsfællesskabet i den forening, jeg kom fra, ikke var rummelig nok og ikke var åben for homoseksuelle. Jeg håber også, at andre idrætsforeninger bliver mere rummelige,” fortæller Christian Bigom, der stiller op til genvalg til hovedbestyrelsen i DGI til efteråret.
Se også: Hvorfor skal man straffes for at være tiltrukket af en af samme køn
