SAMFUND

Ny dansk dokumentar sætter fokus på queerfællesskaber i kirken

Dokumentaren Alle Guds Farver kan ses under Copenhagen Pride, selvom premieren først er den 10. september.                        Foto: Henrik Bohn Ipsen

I den nye danske dokumentarfilm Alle Guds Farver sætter instruktør Jannik Splidsboel fokus på queerfællesskaber og queerkamp i kirken.

I Enghave Kirke på Vesterbro i København skinner Guds kærlighed op i den smukkeste farvepragt. Kirken er nemlig ikke blot en traditionel evangelisk-luthersk folkekirke med højmesser, barnedåb og begravelser- den er også et mangfoldigt åndehul i en barsk og usikker tid.

Et fællesskab for alle

”Det er et prideflag, fordi vi fejrer børnepride i dag.” Sådan siger sognepræst Viggo Julsgaard Jensen til en nysgerrig forbipasserende, mens han byder sin menighed velkommen til pridegudstjeneste.

Sammen med kirketjeneren Bo, der også er kendt som Ramona Macho, har han skabt et safe-space for marginaliserede grupper. Et sted, hvor alle uanset seksualitet, køn og baggrund bliver budt velkommen og mødt som de mennesker, de er.

Netop sådan et fristed har begge parter selv haft brug for tidligere i livet. Qua sin opvækst i Vestjylland har Viggo allerede fra barnsben kæmpet med spændinger mellem sin tro og sin seksualitet. Mens Ramona, der også er kendt som dragqueen i det københavnske queermiljø, ofte har måtte kæmpe med mobning og udelukkelse.

Sammen står de to nu som symboler på modstandskraft og styrke. De er beviser på at tro, kirke, queeridentitet og mangfoldighed sagtens kan gå hånd i hånd.

Centrum i en værdikamp

Det er dog ikke alle, der mener, at Enghave Kirke skal være et fristed for queermiljøet. Udadtil er kirken ufrivilligt blevet gjort til en slagmark, hvor konservative stemmer kommer med kritik og forsøger at præge fællesskabet med deres egne dagsordner.

Spørgsmålet er hvor længe Viggo og Ramona kan blive ved med at klare kampen? Kan queerfællesskabet i kirken overleve i en tid, hvor menneskefjendske dagsordner præger det politiske landskab?

Det er det spørgsmål vi står tilbage med, efter at have set traileren.

”Guds kærlighed er queer”

Alle Guds Farver er en film om retten til at være sig selv. Et billede på, hvordan vi som LGBT+-personer alt for ofte må kæmpe mod intolerance og had i vores hverdag. Og et vidnesbyrd om glæden ved at skabe et aktivt og kærligt kirkeligt fællesskab, hvor alle -rent faktisk- er velkomne.

Gys, popikoner og Queer-kirke: Empire Bio blænder op for PRIDE MOVIE WEEK

Filmen har forpremiere under Copenhagen Pride, hvor den vises i Empire Bio, den 11. august. Derefter vil den blive vist i de danske biografer fra den 10. september.

Om Alle Guds Farver

Premiere: 10.09.2026

Genre: Dokumentar

Instruktion: Jannik Splidsboel

Nationalitet: Danmark

Originalsprog: Dansk

Produktionsår: 2026